Kurumsal   Kilometre Taşları
Yeşil Holding Kilometre Taşları

1986 – 1800CONTACTS (Lens Express), Engin Yeşil tarafından ABD’de kuruldu. Kontakt Lens sektöründe dünyada bir ilk olan 1800CONTACTS, bugün halen dünyanın en büyük kontakt lens dağıtım ve online perakende satış şirketi olarak pazar liderliğini korumakta ve ABD’de ilk 500 tanınan marka arasında yer almaktadır.

 

1994 – Tel3 Inc. telekom şirketi, Engin Yeşil tarafından ABD’de kurudu. Bireysel distribütörlük sistemi ile iş ve ev hatlarına şehirlerarası görüşme hizmetleri sunan Tel3 Inc., kısa sürede MCI, AT&T ve Sprint gibi dünya devlerine rakip oldu.

 

1998 – Radiant Telecom telefon kartı şirketi, Engin Yeşil tarafından ABD’de kuruldu. Radiant Telecom 2002 yılında 4.000 distribütör ve 200.000 satış noktası ile ABD’de %10 pazar payına ulaştı.

 

1999 – Strategic Trading Services yazılım şirketi, Engin Yeşil tarafından ABD’de kuruldu. Şirket, Nasdaq ve NY Stock Exchange’de işlem gören hisselerin, alım/satım işlemlerini elektronik ortamda yapabilmesi için özel bir yazılım geliştirdi. Mach I ve sonrasında Mach II olarak isimlendirilen yazılım sayesinde, aracı kurumlar müşterilerine en hızlı alım satım imkânını sunabildiler. Mach II, borsa işlemcilerinin en çok tercih ettiği sistem haline geldi ve bu sistem üzerinden gerçekleşen işlem hacmi günlük 1 milyar doları aştı.

 

2000 – 1800PetMeds.com internet şirketi, halka açık yapısıyla iflasın eşiğinde olduğu dönemde Yeşil Grubu’nun ABD’deki yatırım şirketi tarafından satın alındı. Şirketin ana hissedarı olan Yeşil, yeniden yapılandırma ile 5 yıl içerisinde şirket hisselerini $ 0,20 cent’ten; 100 kat artarak, $ 20 seviyelerine yükseltti. 1800PetMeds.com bugün, kedi, köpek ve diğer evcil hayvanların ilaç ve diğer ihtiyaçlarını online sistemde karşılayan dünyanın en büyük e-ticaret firması konumunda ve ABD’de ilk 500 tanınan marka arasında yer almaktadır.

 

2001 – ABD’de faaliyet gösteren Ntera Networks, Radiant Telecom, Intelligent Switching & Software ve Numind adlı şirketler Ntera Holding şirketi altında birleştirildi.


- Intelligent Switching & Software kendi geliştirdiği yazılımları ile 100.000 kanal kapasiteli bir Switching Platformu oluşturdu ve diğer telefon kartı şirketlerine alt yapı hizmeti vermeye başladı.


- Numind Software Systems, geliştirdiği yazılım ile ilk defa telefon kartlarını ve Mobile Top Up Kartlarını POS sistemlerine entegre etti ve Radiant Telecom'un 7.000 noktada POS entegre servisi vermesini sağlandı.


- Ntera Networks ABD’de ilk olarak NFL şehirlerinde, IP Network Switchleri kurarak toll quality servis vermeye başladı. AT&T'nin ilk ve en büyük IP voice network sağlayıcısı oldu.

                


2006 – Yeşil İnşaat Türkiye'nin özel sektörde 14.000 konut ile en büyük projesi olan Innovia’yı hayata geçirdi.

 

2006 – İhlâs GYO satın alındı ve adı Y&Y Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. olarak değiştirdi.

 

2007 – Ortadoğu Enerji A.Ş. ile Yeşil Grubu enerji sektöründe ilk adımı attı. Şirket, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin iştiraki olan İstaç A.Ş. tarafından açılan çöp gazından elektrik enerjisi ihalesini kazanarak faaliyete geçti. Ortadoğu Enerji Çöp Tesisi, dünyanın en büyük ve modern ilk 5 tesisi arasına girdi.

 

2007 – Trump ve Yeşil ortaklığı anlaşması imzalanarak Trump Towers geliştirme projesine başlandı.


2009 – Y&Y GYO, Innovia Esenyurt Projesinde, Turkiye’de bir ilk ‘e imza atarak “60 Ay 0 Faiz” ve Senet Sistemi ile konut satislarina basladi. Bu satis sistemi ve sonrasinda gelistirdigi bir cok satis ve kampanya modelleri ile sektor’e onculuk etmeye basladi. 


2010 – Borova Yapı satın alındı. 1993 yılında borsaya açılan ilk inşaat firması olan Borova Yapı, Türkiye'nin ilk uluslararası sözleşmesini imzalayan ve Batı Avrupa’da ilk taahhüt işi alan Türk inşaat firmasıdır.

 

2010 – Yeşil Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (YGYO), Yeşil İnşaat Yapı Düzenleme ve Pazarlama Ticaret A.Ş ile Y&Y GYO birleşmesi ile kuruldu. Yeşil GYO sektördeki lider GYO'lar arasına girdi.

 

2010 – Renco Kompozit Yapı Teknolojileri Şirketi kuruldu. İleri teknoloji patentli yapı ve alt yapı ürünleri üretimi başladı. Hammaddesi Cam Elyaf ile güçlendirilmiş olan modüler yapı sistemi geliştirildi. Tüm dünyada patent başvuruları yapıldı.

                          

2010 – Zincir Yapı, Yesil İnşaat ve Metal Yapı Konut ortaklığı ile kuruldu. İstanbul Büyükdere Caddesi’nde inşa edilecek, dünyanın sayılı ve Avrupa’nın emsalsiz iş kuleleri arasına girecek olan Istanbul Tower 205 Projesi’nin temelleri atıldı.

 

2011 – Yeşil Holding "Yeşil Çatı" kurumsal sosyal sorumluluk projesini başlattı.

 

2012 – Renco Kompozit Yapı Teknolojileri Şirketi, dünyada ilk defa demir ve beton kullanmaksızın, tamamı fiber kompozit yapı elemanlarından oluşan modüler sistem ile 5 katlı bir binayı sadece 20 günde inşa etti. Bu yapının depreme karşı dayanıklılığı İstanbul Teknik Üniversitesi ve Boğaziçi Kandilli Rasathanesi tarafından test edilerek, sertifikaları alındı.

 

2012 – Renco World Corporation, dünyadaki tüm Renco şirketlerini tek bir çatı altında toplandığı yapısıyla ABD’de kuruldu. İlk Renco Joint Venture'ı Amerikalı ortaklar ile Renco USA çatısı altında oluşturuldu. 

 

2012 – Yeşil GYO, Çevre Dostu Villa konseptini başlatarak kompozit yapı elemanları kullanılan ilk projesini; Innovia Körfez Villaları-İzmit, açıkladı.

 

2012 – Yeşil-Nasa, Yeşil İnşaat’ın Irak'taki ortaklığı ile kuruldu ve hızla projelerin inşasına başladı. Renco Kompozit yapı elemanlarının kullanımına öncelik veren şirket, 2.300 metrekare büyüklüğünde ve 12 metre tavan yüksekliğine sahip olan bir fabrika binasını, Renco Kompozit malzeme ile 2 ay gibi rekor bir sürede tamamladı.

 

2013 – Borova Yapı, Yeşil İnşaat'ın tamamını satın alarak halka açık çok daha büyük ve güçlü bir konsolide yapı haline geldi. Yeni Şirketin adı Yesil Yapı olarak değiştirildi (YYAPI).


2014 – Renco Worl Corporation kompozit malzemeden kursun gecirmez ve bombadan etkilenmeyen bir duvar sistemi gelistirdi.

 

2015 – Renco Worl Corporation’ in Kompozit Yapi Sistemi, ABD’ de 2 farkli patent tescili aldi. 


2016 – Renco World Corporation’ in Patent sahibi oldugu Kompozit Yapi Sistemi, ABD’ de International Building Code Council ‘den onay alarak yeni bir yapi sistemi olarak kabul edildi. 


2016 – Renco World Corporation kompozit malzemeden urettigi bir dikey tarim sistemi gelistirdi. System %90 daha az arazi, su ve gubre kullanarak organic tarim yapma imkani sagliyor.


   
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Yeşil Holding
Aydınlatma Metni | Kişisel Verilerin Korunması, İşlenmesi, İmha ve Çerez Politikası | KVKK Başvuru Formu